Приходько Любов Андріївна,
Старший учитель початкових класів
Садової ЗОШ І-ІІІ класів
Інтегрований урок з українського читання, образотворчого мистецтва.
4 клас
Тема. На крилах весна прилетіла
Мета. Ознайомити дітей з віршем Лесі Українки «Давня весна»;вчити слухати
й отримувати естетичну насолоду від поезії;вчити малювати пензлем
без попередніх начерків олівцем. Розширювати знання дітей про жит –
тєвий і творчий шлях Лесі Українки. Розвивати навичку виразного чи –
тання та навичку роботи з фарбами та пензлем; естетичні смаки та вмі –
ння прислухатися до звучання рідного слова; вміння робити аналіз худо –
жнього образу природи через слово поезії.
Виховувати спостережливість, творчу уяву, відчуття краси , любов до пое –
зії, природи.
Обладнання: Л. Українка «Давня весна», портрет Л. Українки, альбом «ЛесяУк –
раїнка», фонозапис вірша Лесі Українки «Давня весна», магніто –
фон, збірки книжок для дітей Л. Українки та прозові твори пись -
менниці, картини «Рання весна» художника С. А. Куприянова та
малюнки про весну.
Тип уроку: урок на вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
І знову кличе дзвоник в клас,
Знання нові чекають нас,
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
ІІ. Актуалізація знань.
1.Вступне слово вчителя.
- Діти, сьогодні на уроці ми поринемо у світ поезії. Вже в повітрі і в природі
відчувається прихід весни. З приходом цієї чаклунки все починає оживати,
цвісти, рости. Саме це надихає поетів на творчість. Тому так багато віршів
про весну складено. Напередодні ви отримали домашнє завдання: по ба –
жанню підібрати вірші про весну сучасних поетів і поетів, уже відомих всім.
Зараз ми послухаємо поезії і відмітимо дітей, чиє читання вам найбільше
сподобалось.
ІІІ. Поетична хвилинка.
(Учні читають напам’ять вірші про весну).
ІV. Підсумок, виставлення оцінок.
- Чиє читання вам найбільше сподобалось?
(Виставляю оцінки).
V. Повідомлення теми уроку.
- Подивіться на портрет. Кого на ньому зображено?
- Так – це геніальна поетеса українського народу Леся Українка, 141 річ –
ницю з дня народження якої ми будемо відмічати 25 лютого. А сьогодні на
уроці ми почнемо знайомство з її творчістю.
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
- Діти, що ви знаєте про Лесю Українку?
( Відповіді учнів).
2. Розповідь учителя.
- Наша Леся була ще й мужньою. Цієї мужності вона вчилась у Тараса
Шевченка. Щирою та ніжною була вона у своїх поезіях, казках, поемах.
Цього вона навчилась у рідного українського народу – з його казок,
пісень, колисанок. Ось як про неї пише відомий український письмен –
ник Микола Олійник.
3.Робота над текстом М. Олійника.
(Читає підготовлений учень).
- Якою змальовує поет Лесю Українку?
(Щедро обдарованою, талановитою, ніжною, з чутливим серцем, з вели –
кою любов’ю до людей).
- А чому письменник називає її борцем?
4. Розповідь учителя.
- Взимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир, Леся застудила ноги в кри –
жаній воді. Саме з того часу вона занедужала. Почала боліти нога,по –
тім рука. Думали – ревматизм, лікували в домашніх умовах. Пізніше
виявилось: у неї туберкульоз кісток. Тому Леся не ходила до школи, не
бігала з ровесниками. Дівчинка вчилась самотужки і весь час боролась
з недугою. Будучи тяжко хворою, вона написала вірш «Давня весна».
Послухайте його і скажіть про що в ньому йдеться.
5. Фонозапис вірша «Давня весна».
6. Робота над віршем Л. Українки «Давня весна».
1) Мовчазне читання.
- Якими словами змальовує весну поетеса?
(Весела, щедра, мила, стокрила, радісна).
2) Читання «ланцюжком».
- Який дарунок принесла поетесі весна?
(Гілочку з яблуні, весняний вітер, спів пташок).
3) Виразне читання. Читання – гра «Диктор телебачення».
- Якими словами поетеса змальовує весну як живу істоту? Зачитайте.
- Що сказано про вітер? Гай?
4) Робота за малюнком.
- Кого ви бачите на малюнку?
(Леся лежить на постелі, пише, а у вікно заглянула гілочка квітучої
яблуні).
5) Вибіркове читання.
- Виберіть з вірша строфу, в якій описане те, що на малюнку. Чому
саме це?
6) Словесне малювання.
А які ще малюнки ви намалювали б до цього вірша?
V.Фізкультхвилинка.
VI. Бесіда – повідомлення теми уроку малювання.
- Діти, а яка весна змальована у вірші Лесі Українки «Давня весна» - рання,
середня, а може пізня? Чому?
- А яка весна зображена на цих картинах і малюнках?
- Чому ви так думаєте?
- Сьогодні ми з вами будемо вчитися малювати пензлем без попередніх начерків олівцем на тему «Прихід весни».
VII. Інструктаж – пояснення до роботи.
VIII. Самостійна робота учнів.
(В ході роботи допомагаю учням практично і словесно).
ІХ. Підсумок роботи і уроку.
- Над чим ми працювали сьогодні на уроці?
- Що нове ви понесете додому з уроку і про що розкажете?
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Розгляньте малюнки до поезії Лесі Українки.
- Хто пам’ятає, до яких віршів ці малюнки?
- Прочитайте хоч трішки, якщо знаєте.
- Вивчення творчості Лесі Українки ми тільки починаємо. Той, хто хоче,
може взяти в бібліотеці ось ці збірки віршів і ці прозові твори.
(Відкриваю стенд з творами Лесі Українки).
Х. Завдання додому
- Вірш Лесі Українки «Давня весна» вивчити напам’ять.
- Хто не закінчив малюнка, закінчить вдома.