РОЗДІЛ. Поезія. Сходинки до монографічного вивчення творчості Т. Г. Шевченка

Тема. Вчитайся, вслухайся у Шевченкове слово!

Тип уроку: комбінований

Сорока Любов Сергіївна, вчитель початкових класів Садової загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Баришівського району.

Програма з читання для середньої загальноосвітньої школи, 1 – 4 класи. Видавництво «Початкова школа». - Київ, 2006

Мета: Ознайомити учнів із поезією Т. Г. Шевченка, розкрити красу поетичного образу, домагатися замилування учнями поетичними малюнками природі; розвивати уміння виразно читати, вникаючи в кожне слово, відчувати думку поета, передавати мелодику Шевченкового слова: виховувати любов до рідного краю, до історії народу, його мови.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, запис пісні «Зоре моя вечірняя», книжкова виставка творів Шевченка, «Кобзар»

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

Всі почули ви дзвінок –

Він покликав на урок

Кожен з вас приготувався –

На перерві постарався

Зараз сядуть лиш дівчатка,

а за ними і хлопятка.

ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Гімнастика для очей

Вправа «Маятник»

Прослідкуй за фігурою. (коло, квадрат, трикутник)

2. Розчитування за таблицею.

3. Слова-блискавки

човен, вишні, плугатарі, садок, зіронька, вечеря, гай, рибалонька


ІІІ. Актуалізація опорних знань

Щоб продовжити урок пройдемо тест-контроль

1. Як називають Т. Г. Шевченка?

а) Кобзар;

б) Каменяр;

в) Велетень.

2. Т. Г. Шевченко народився в селі:

а_ Кирилівка

б) Моринці;

в) Іванківці.

3. З кріпацької неволі молодого Шевченка викупили:

а) поети;

б) художники

в) сирота

4. В 11 років Т. Г. Шевченка став

а) художником;

б) поетом;

в) сиротою.

5. Батьки Т. Г. Шевченка були

а) робітниками;

б) кріпаками;

в) панами.

6. За волелюбні вірші поета відправили:

а) в Україну;

б) на заслання;

в) в тюрму.

7. Твір Антіна Лотоцького «Малий Тарас чумакує» це –

а) казка;

б) оповідання;

в) легенда.

8. Чумакуючи з батьками малий Тарас згадує;

а) дідові оповідання;

б) мачуху;

в) рідне село.

9. Тарас нічому не навчився у жодного дяка тому, що:

а) не хотів учитися сам;

б) малого хлопця заставляли виконувати непосильну роботу;

в) дяк прогнав хлопця.

10. Вислів «Мовби його на сто коней посадили» говорять про те, що

а) йому стало страшно;

б) він був дуже задоволений;

в) йому не хотілось чумакувати.

11. Книга Т. Г. Шевченка називається:

а) Кобзар;

б) Чумаки;

в) Садок вишневий коло хати.

12. Т. Г. Шевченко був;

а) композитор;

б) художником;

в) актором.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

Щоб дізнатися тему уроку проведемо гру «Шифрувальник». Треба прочитати вислів на дошці

ШевченконароднийпоетіхудожникВеликийКобзаргенійукраїнськогонароду

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда – розповідь учителя

На минулих уроках ми дізналися про те, яке важке дитинство і життя було у Тараса Шевченка. І пророчі слова батька збулися, бо з малого Тараса вийшов великий художник і народний поет, наша гордість. Українці називають його своїм Кобзарем. Раніше їх було багато в Україні, вони ходили селами і в своїх піснях та думах розповідали людям про боротьбу відважних героїв під гру на кобзі. (демонстрація малюнку).

А Тарас Григорович, як кобзар, виповів своєму народу про його нелегке життя у творах. І книгу, яку він писав усе своє життя назвали «Кобзарем».

(демонстрація «Кобзаря»)

Люблять шевченкові твори за правду, за щирість. Та не тільки сум і горе бачив Кобзар. Він зростав серед мальовничої природи, і тому, мабуть, кожен рядок вірша переливається краплинами любові до природи.

2. Складання назв віршів Т. Шевченка із розсипанки слів.

- Із роз сипанки слів складіть назви творів Т. Г. Шевченка, які ви вже читали

«з-під, вода, Тече, явора»

«край, палає, Світає, неба»

«моя, Зоре, вечірняя»

«калина, у лузі, Зацвіла, червона»

«землю, Встала, сонну, весна, чорну, розбудила»

«ранВці»

«жнаКня»

- Про який твір почули вперше («Княжна»).

Поема «Княжна» - це один із перших творів написаних Кобзарем у засланні.

Цей великий твір розпочинається чудовим пейзажем «зоре моя вечірняя».

3. Слухання запису «Зоре моя вечірняя».

- Послухайте цю пісню на слова Т. Г. Шевченка, яка стала народною.

- Про що хотів поет поговорити із зорею.

V. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Вітер з гаєм розмовляє».

Сила і безсмертя поета – у його віршах. Чудовими і неповторними є вірші, у яких він оспівував красу рідного краю. І розлука з Батьківщиною загострила почуття любові до неї. Ніби голуби сизокрилі, прилітали з-за Дніпра душі і переносили поета на рідну Україну. І бачив він картину неповторної краси рідного куточка.

1. Читання вірша вчителем.

- Які картини малює ваша уява, слухаючи вірша?

2. Словникова робота.

- Прочитайте кожну колоночку на одному диханні

пливе один

повен Дунаю

поплив скіпок

спиняє заграло

спинить розмовляє

погралися рибалоньки

- Прочитати дієслова.

- Пояснити значення слова скіпки.

- Пояснити правопис слова з великої букви.

-

3. Самостійне читання вірша.

- Що поет описує у вірші?

4. Аналіз змісту вірша

- Де плив човен?

- Чому його понесло у море?

- Як автор змальовує картини течії і неспокою з якою інтонацією читати?

5. Робота над виразністю читання вірша.

6. Вибіркове читання:

- що у вірші із зображуваного можна сприймати зором? а що відчути слухом?

-

7. Вправи на розвиток швидкості читання.

Читання вірша, напівприкриваючи букви лінійкою.

Гра «Знайди і прочитай»

- прочитати рядки вірша, в яких зустрічаються слова з першої колонки.

8. Робота над ілюстрацією вірша.

Фізкультхвилинка

VІІІ. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Садок вишневий коло хати»

- Коли Т. Шевченко перебував у холодному підземеллі Петропавловськом фортеці в Петербурзі, захований від усього світу, незважаючи на нестерпні умови, він не лишає пера. В цей час пише цикл віршів, який назвав «В казематі». І серед них – «Садок вишневий коло хати».

1. Самостійне ознайомлення з віршем.

- Яка пора року описана у вірші?

2. Словникова робота

в_шні х_ти

в_ч_ря з_тих

пл_ги под_є

к_ло йд_ть

- Яке слово зайве в кожній колонці?

- Яке значення має слово «коло»?

Гра «Хто уважніший»

- Доберіть спільнокореневі слова до іменників першої колонки. Знайдіть рими до другої колонки іменників першої колонки.

3. Осмислення змісту поезії

- Як відтворено весняний сільський вечір в Україні?

- Звідки повертаються дівчата? Де вечеряє сім’я?

- Як розумієте вислови «вечірня зіронька встає», «мати хоче научати»?

- Знайдіть у вірші пестливі слова.

- Як ви думаєте, що відчував поет, коли писав цей вірш:

4. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання.

- Які малюнки створили б ви до кожної строфи?

- Які б використали фарби?

5. Виразне читання вірша.

ІХ. Робота творчої групи.

Діти розповідають вірші, показують малюнки.

Гра «Живий мікрофон»

Діти ставлять запитання до змісту поезії.

Х. Підсумок.

Куди б не закидала доля Тараса Шевченка, він завжди пам’ятав і любив рідний край – Україну.

Любіть і ви Україну, як любив її поет. Бережіть її, як берегли ваші діди і прадіди.

Читайте твори Великого Кобзаря і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою – бо українська мова – одна з найщиріших мов світу.


Список використаної літератури

1. Савченко О. Я. Читанка/ підручник для 4 класу ІІ частина. – К.: Освіта, 2004. – с. 36 – 38.

2. Шевченко Т. Г. Кобзар. – К.: Всеукраїнське товариство «Просвіта», 1993.

3. Ткаченко Л. П.. Система творчих завдань з читання/ Методичний посібник/ Біла Церква, КОІПОПК, 2007 – с. 70 – 74.

4. Інтегровані уроки з досвіду роботи вчителів початкових класів/ Баришівка, 2000. – с. 24 – 29.


Послання Кобзарю

Славній наш Кобзарю,

України-неньки син,

За свободу й правду

У тюрмі ти гнив.

Минали дні, минали ночі,

А ти в далекій чужині

Чекав повернення додому,

Сумні вірші свої писав,

Панів і Бога проклинав.

Слово твоє гостре, як лезо ножа,

Їх діставало у самі серця.

За волю народу все життя поклав,

Україну-неньку словом захищав,

Красу України в творах описав.

(Перепелиця Марія, 4 клас Садової ЗОШ І – ІІІ ступенів)

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 256