Вчитись можна тільки весело…
Щоб перетравлювати знання,
потрібно поглинати їх з апетитом.
Анатоль Франс
Тема. Повторення вивченого матеріалу за курс 5 класу.
Мета: систематизувати практичні навички застосування вивченого матеріалу до розв’язування задач і вправ; розвивати інтерес до математики; виховувати увагу, спостережливість при виконанні завдань.
Обладнання: картки, малюнки.
Тип уроку: урок – гра.
Хід роботи
I.Організаційний момент.
Учні розсаджуються за партами так, щоб члени однієї команди сиділи в одному ряду. Кожна команда обирає собі капітана.
1.Розминка «Найкращий рахівник».


2. Математична рибалка.
Представники команд вудкою «ловлять» рибину з записаними завданнями.
1. Яке найбільше число можна записати, використовуючи чотири одиниці.

2. Не виконуючи ніякого запису, збільшити число 86 на 12.
( 86 і 98 – перевернути).

3. Сума і добуток чотирьох натуральних чисел дорівнює 8. Що це за числа?
(1; 1; 2; 4).

4. Коли ми дивимось на число 3, а говоримо 15?
(годинник)

5. Сидять три коти і проти кожного кота сидять два коти. Скільки всього котів?
(три)

6. П’ять копиць сіна та сім копиць сіна завезли разом. Скільки отримали копиць сіна?
(одну)

7. Скільки неділь може бути в році?
(52 або 53)


8. Написати найбільше десятицифрове число, в якого всі цифри різні.
(1023456789)

9. Написати найменше десятицифрове число, в якого всі цифри різні.
(1023456789)

10. Якою цифрою закінчується добуток 13 х 14 х 15 х 16?
(0)

3. Естафета.
Кожна команда розв’язує завдання зі своєї картки. Дій у прикладі повинно бути стільки, скільки учнів в одній команді. Від правильності виконання дій залежить успіх всієї команди.
Завдання естафети
Картка 1
10 – (5,37 + 4,03) + 12,4 – (4,35 + 7,65).

Картка 2
15 – (2,72 – 1,22) – 2,5 – (7,37 + 2,63).

Картка 3
18 – (24,07 – 14) – (5,43 + 2,5) + 3.

4. Математична регата.
В основі гри – принцип «морського бою». На таблиці заштриховане слово.
Команда робить «постріл»: називає координату. Якщо постріл зроблено у порожню клітинку, треба дати відповідь на запитання. Правильна відповідь оцінюється 1 балом. Якщо ж постріл влучив у літеру команда одержує 1 і має право на наступний хід.
Крім літер є знаки:
перехід ходу до команди – суперника;
♥ - дуель команд (команда задає запитання команді – супернику)
Гра триває до тих пір, поки будь-яка з команд не назве заштриховане слово.

Завдання для першої команди:


Е-1. Прочитай число: 100 000 404.
(сто мільйонів чотириста чотири)
Е-2. Розв’язати рівняння: х + 11 = 20.
(х = 9)
Е-3. 320 + 83.
(403)
Е-5. 629 – 39.
(510)
В-3. 5м 30см + 4м 70см.
(10м)
В-4. 15 х 4 х 30.
(1800)
В-5. 7 ∙ (26 – 26).
(0)
В-6. Градусна міра прямого кута.
(900)
Р-1. Сота частина числа.
(відсоток)
Р-2. Знайти 10% від числа 500.
(50)
Р-3. 3,7 + 0,08.
(3,78)
Р-5. 25,13 : 10.
(2,513)
І-4. 2,678 ∙ 0.
(0)
І-5. 7дм – 3см.
(6дм 7см)
І-6. Сторона квадрата 8см. Знайти периметр.
(32см)
К-1. Скільки граней має куб?
(6)
К-2. Знайти число, якщо 20% його дорівнює 3.
(15)
К-3. 31,2 ∙ 0,1.
(3,12)
К-4. 1 – 5/6.
(1/6)
А-2. 102 ∙ 3.
(300)
А-4. 5 ∙ 2а.
(10а)
А-5. 0 : 180.
(0)
Заштриховане слово: Більйон.

Завдання для другої команди


Е-1. Прочитай число: 104 000 040.
(Сто чотири мільйони сорок)
Е-3. Розв’яжи рівняння: 6 – х = 5.
(х = 1)
Е-5. 800 – 360.
(440)
В-1. 304 + 216.
(520)
В-2. 16 х 5 х 4.
(320)
В-4. 8 ∙ (29 – 29).
(0)
В-6. Градусна міра розгорнутого кута.
(180)
Р-6. Знайти 50% від числа 30.
(15)
І-1. 3,9 + 0,09.
(3,99)
І-2. 28,14 : 100.
(0,2814)
І-4. 29,72 ∙ 0.
(0)
І-5. 8дм – 6см.
(7дм 4см)
І-6. Сторона квадрата 7см. Знайти площу.
(49см2)
К-1. Скільки ребер має куб?
(12)
К-3. Знайти число, якщо 5% його становить 4.
(80)
К-5. 1 – 5/6.
(1/6)
А-2. 103 ∙ 4.
(4000)
А-3. 6 ∙ 3а.
(18а)
А-4. 0 : 48.
(0)
А-5. Розв’яжіть рівняння: 48х = 96.
(2)
А-6. 3кг 100г – 1кг 900г.
(1кг 200г)
Заштриховане слово: Дільник.

5. Конкурс капітанів.
Капітани отримують картки із завданнями.
1.Двома прямими лініями розділити циферблат так, щоб сума чисел в кожній частині була однаковою?




2. У записі 7 ∙ 9 + 12 : 3 – 2 поставте дужки так, щоб значення виразу дорівнювало:
а) 23; б) 75.
Відповідь. а) (7 ∙ 9 + 12) : 3 – 2 = 23;
б) (7 ∙ 9 + 12) : (3 – 2) = 75;
7 ∙ 9 + 12 : (3 – 1) = 75.
3. У скільки разів сходи на 4-й поверх довші від сходів на 2-й поверх?( в 3 рази)

6. Числовий ланцюжок.




1) Завдання для І команди:
якщо х = 14/11

2)Завдання для ІІ команди:
якщо х = 4/11

3) Завдання для ІІІ команди:
якщо х = 18/11
Результат гри



Назва конкурсу
Бали
Кількість балів



1 команда
2 команда
3 команда
1
Найкращий рахівник
3 максимум



2
Математична рибалка
1 бал за правильну відповідь



3
Естафета
5 максимум



4
Математична регата
1 бал за правильну відповідь



5
Конкурс капітанів
2 бали за правильну відповідь



6
Числовий ланцюжок
6 максимум



7
Підсумок гри











Кiлькiсть переглядiв: 300